خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/09/24 20:27
شناسه خبر : 706

Yüce Türk Milletinin Dikkatine Sunulur: GAMOH’tan Bildiri

Bildiri Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH), 1996’da Güney Azerbaycan sınırları içerisinde kurulmuş ana ve ilk Türkçü-milliyetçi teşkilatdır.  2002’den sonra Türkiye ve Kuzey Azerbaycan başta olmak üzere yurt dışında çeşitli bürolar açarak uluslararası alanda da aktif hale gelmiştir. Örgütün kurucu Genel Başkanı Dr. Çehreganlı başta olmak üzere bir çok GAMOH üyesi İran devleti tarafından akılalmaz […] ...

Bildiri

Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH), 1996’da Güney Azerbaycan sınırları içerisinde kurulmuş ana ve ilk Türkçü-milliyetçi teşkilatdır.  2002’den sonra Türkiye ve Kuzey Azerbaycan başta olmak üzere yurt dışında çeşitli bürolar açarak uluslararası alanda da aktif hale gelmiştir.

Örgütün kurucu Genel Başkanı Dr. Çehreganlı başta olmak üzere bir çok GAMOH üyesi İran devleti tarafından akılalmaz baskı ve işkencelere maruz kalmıştır. Örgütün ilk Genel Başkan Yardımcısı Mühendis Gulamriza Emani ve iki kardeşi İran istihbaratı tarafından şehit edilmiş ve yüzlerce üyesi uzun müddetli hapislere mahküm edilmiştir.

İran devleti GAMOH üylelerine yurt içindeki doğrudan baskı ve tazyiklerin yanı sıra yurt dışında da eleman ve ajanlarının eliyle örgüt mensuplarına karşı çeşitli baskılar uygulamaktadır. GAMOH teşkilatı genişlendikçe ve çalışmaları hızlandıkça İran ajanları yalan propoganda yapmakta ve kendilerince örgütü karalamak ve sindirmek niyetindeler.

2007 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na (UN) bağlı olan Devletsiz Milletler Örgütü (UNPO) aracılığıyla düzenlenen İran Milletleri Toplantısı’na Güney Azerbaycan’dan birden fazla kuruluş, İran Türkmenleri (Türkmensahra) temsilcileri, Beluç, Arap, Lor, ve İran Kürtleri katılım göstererek kendi bayrakları ile temsil edilmiş ve öz çıkarlarını savunmaya çalışmışlardır.

Yukarıda da vurgulandığı gibi bu toplantıda Güney Azerbaycan adına yanlızca GAMOH teşkilatı değil, başka kurum ve kuruluşlar da iştirak etmişlerdir. 10 yıldan fazla bir süredir GAMOH teşkilatı bu tür toplantılara katılım göstermemekle birlikte bundan sonraki süreçte de yalnız GAMOH başkanı veya GAMOH Yönetim Kurulu üyelerine katılım izni verilmektedir. Bunu söylemekle birlikte şu gerçek göz önüne alınmalıdır: Güney Azerbaycan milli mücadile bayrağını GAMOH teşkilatı önermiş olsa da bugün bayrağımızı GAMOH’tan başka hatta GAMOH’a düşman kurum ve kuruluşlar da kendilerini temsil etmek için dalgalandırmaktadırlar.

Bu 2007 yılında gerçekleşen ve Birleşik Milletler ve UNPO örgütlerinin aracılğı ile düzenlenen toplantıda Güney Azerabycan Türklerinin katılım olayını ve Güney Azerabycan bayrağımızın dalgalanmasını büyük mesele edip çarpıtan İran rejiminin ajan ve elemanlarına sormak gerek: yaptığınız bu saldırgan yalanlar buna benzer ki TBMM içinde MHP ve HDP’nin yan yana oturmasını güya MHP-PKK işbirliği olarak yansıtsınlar…

Aziz ve büyük Türk milletimize yüz tutarak söylemek isteriz, hiç bir güç tuttuğumuz bu kutsal yolda bizi sindiremeyecek ve Türklük mücadelemiz kanımızın son damlasına dek sürecektir. Gelecek bizimdir, güç birliktedir!

Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH) Yönetim Kurulu – 2017