خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/02/22 17:11
شناسه خبر : 636

Alahvazda olan olaylarla ilgili GAMOHun birleşmiş milletler başkatibi cenab António Guterres muracieti

Birleşmiş Milletler Sayın Genel Sekreteri Bildiğiniz üzere geçen hafta İran’ın güney batı bölgesindeki (Khuzestan eyaletinde) olaylardan gelen haberlere göre ahalinin hava kirliliğine karşı yaptığı medeni protestolar her zamanki gibi İran rejiminin çok şiddetli tepkileriyle bastırıldı ve silhalı güçleri EL Ahvaz ve bu eyaletin diğer ilçelerinde halka ateş açarak onlarca kişiyi yaralayıp bir kaç vatandaşın ölümüne […] ...

Birleşmiş Milletler Sayın Genel Sekreteri

Bildiğiniz üzere geçen hafta İran’ın güney batı bölgesindeki (Khuzestan eyaletinde) olaylardan gelen haberlere göre ahalinin hava kirliliğine karşı yaptığı medeni protestolar her zamanki gibi İran rejiminin çok şiddetli tepkileriyle bastırıldı ve silhalı güçleri EL Ahvaz ve bu eyaletin diğer ilçelerinde halka ateş açarak onlarca kişiyi yaralayıp bir kaç vatandaşın ölümüne sebep oldular.

Yıllardır bu eyalet kendi topraklarındaki su kaynakları ve yeraltı zenginliklerine rağmen Tahran rejimi tarafından aşırı derece mahrumiyette tutulmuş ve Al Ahvaz Arap halkı ülkenin genelinden çok daha az rifahdan faydalanmışlar. El Ahvaz bölgesindeki ahalinin hayati ihtiyaçları dikkate alınmayarak bütün kaynaklar diğer eyaletlere sevk edierek bölge halkı sağlıklı su ve doğal gazdan mahrum bırakılmıştır. Son yıllarda toprak fırtınası (kasırga) da Arap halkının sorunlarına eklenerek onların günlük hayatını bir krize dönüştürmüştür.

Geçen hafta içinde Al Ahvaz halkı sırf en temel insani haklarını, o cümleden hayat hakkı ve sağlıklı yaşam haklarını savunmak için valilik binası önünde tamamen medeni şekilde devletin bu duruma bir çözüm bulmaması nedeniyle protesto etmişler ancak bu eylem İran devleti güvenlik güçleri tarafından aşırı şiddetle karşılanmıştır.

Bu vesileyle Al Ahvaz mazlum halkının bir yandan doğayla hayat mücadelesi ve bir yandan zalim İran rejimi tarafından basdırılmasını bildirip Birleşmiş Milletler ‘den acil bir çözüm bulması için rica da bulunuyoruz.

Saygılarımızla

GAMOH-SANAM

Sayın Antonio Guterres,

 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri